fbpx

MIS ON KUKEKANNUS?

Tallaaluse sidekirme põletiku ehk plantaarfastsiidi tulemusel sideme kinnituskohale kandluule tekkiv väljaulatuv luunokk ehk kukekannus on sageli põhjuseks, miks kanna keskossa tekib valu, mis häirib kõndimist, jooksmist, aga ka paigalseismisel jalale toetumist. Vahel on inimene kannavalu tõttu sunnitud lonkama, kasutama spetsiaalseid jalanõusid või sisetaldu ning lausa liikumise abivahendeid.

Tallaaluse sidekirme põletikust kujunev kukekannus võib tekkida traumade tõttu, kuid enamasti esineb seda ülekoormuse tagajärjel.

Riskiteguriteks on:
vanus – kukekannus on kõige levinum üle 40-aastatste inimeste hulgas;
liigne kehakaal, mis annab jalgadele lisakoormust;
ülekoormus sportimisest ja teistest füüsilistest tegevustest;
pikaajaline kõval pinnal kõndimine ja seismine;
jalgade kuju ja asend – labajalad, kõrge tallavõlv ning vale jalgade asend kõndimisel. 

Kukekannuse ravi

Kukekannusest tingitud vaeguste leevendamiseks kasutatakse mitmesuguseid võtteid nagu füsioteraapia protseduurid, valu vähendavad ravimid, jala koormuse vähendamine, sobivaid jalatsid jms. Paljud võimalused lihtsalt leevendavad valu, kuid ei paku pikaajalist lahendust. Nii on kukekannusest vabanemine olnud tavaliselt tülikas ja aeganõudev protsess, kuid uuemal ajal proovitakse ühe lahendusena aina sagedamini lööklaineteraapiat, mis võib paljude jaoks olla hea ja kiire alternatiiv pikaajalisele valuvastase leevenduse otsimisele.

Mis on lööklaineteraapia?

Lööklaineteraapia on unikaalne, mitteinvasiivne lahendus lihasluukonnavaludele. Teraapia kestab 10-15 minutit ja klient saab tuntava valuleevenduse juba 3-5 seansiga.

Teraapia lahustab lubjastunud fibroblaste ja sellest tulenevalt alustab biokeemilist kannuse dekaltsfitseerumist või leevendab artroosi sümptomeid.

Lööklaineteraapia on teaduslikult tõestatud metoodika, ning seda kasutatakse nii ortopeedias, spordimeditsiinis kui ka taastusravis. Raviprotseduuri teostatakse keskmiselt 3-5-7 korda ja (5)7-10 päevaste vahedega. Oluline on teada, et lööklaineravi efekt võib saabuda hiljem, näiteks ravijärgsel 8 nädalal.

Loe rohkem lööklaineteraapiast SIIT.

Kannavalu võib olla märk sellest, et vajatakse kukekannuse ravi.