fbpx

Mis on aparaatne füsioteraapia?

Aparaatne füsioteraapia on üks moodsamaid ja tempokalt arenevaid füsioteraapia suundi, kus väga erinevate, peamiselt tugi- ja liikumiselundkonna probleemide korral kasutatakse kiiremaks taastumiseks elektrilisi teraapiaseadmeid.

Aparaatne füsioteraapia aitab kiirendada loomulikke paranemisprotsesse, kasutades füüsikaliste tegurite, nagu elektrivoolu, radioaktiivsuse, ultraheli ja mehhaanilise surve mõju inimeste kudedele. Näiteks rahvakeeli kukekannusega seotud vaeguste leevendamiseks kasutatakse edukalt lööklaineteraapiat, mis aitab kaasa kudede aine- ja vaerevarustuse paranemisele.

Alljärgnevalt mõned aparaatse füsioteraapia enimkasutatavad võimalused.

Ultraheliteraapia

Ultraheliteraapia on mitteinvasiivne teraapiameetod, mis kasutab pikilainete mehaanilist energiat, mis tungib sügavale läbi inimese pehmete kudede. Ultraheliteraapia on põhiliselt kavandatud lihaste ja sidekudede (sidemed, kõõlused ja sidekoed) lõdvestamiseks, vereringe lokaalseks parandamiseks ja paistetuste alandamiseks, mille tulemusel tervenemise protsess kiireneb.

Laserteraapia

Madalatasemeline laserteraapia on mitteinvasiivne teraapiameetod, mis põhineb laserkiire kujul koherentse, polariseeritud, monokromaatilise valguse rakendamisel. Laserkiir neeldub kudedes ja tema energia kandub kudede rakkudesse, selleks, et aidata taastada nende normaalne funktsioneerumine. Efekt on eelkõige biostimuleeriv, taastav, põletikuvastane ja valuvaigistav ja see põhineb tekitatud fotokeemilistel reaktsioonidel. Madalatasemeline laser on kasulik valulike lihasluukonna süsteemi häirete, naha, limaskesta ja pehmete kudede põletikulise seisundi ravimisel ning haavade (põletused, kriimustused) ja pehmete kudede vigastuste paranemise kiirendamisel.

Magnetteraapia

Magnetteraapia – mitteinvasiivne teraapia meetod, mis põhineb pulseeriva madalsagedusliku elektromagnetilise välja mõjul inimese kehale. Välja elektromagnetiline induktsioon põhjustab bioloogilist toimet kudedes, nagu analgeesia, vasodilatsioon ja suurendab metabolismi. Magnetteraapia on põhiliselt kavandatud traumajärgse seisundi, hilinenud ja mitteliikuvate luumurdude, pehmete kudede, degeneratiivsete ja reumatoloogiliste häirete raviks, ja operatsioonijärgse ja krooniliste lihasskeleti valude vähendamiseks.

Lööklaineteraapia

Lööklaineteraapia on uus mitteinvasiivne lahendus lihasskeletsüsteemi valude raviks. Kehavälist lööklaineteraapiat kasutatakse sagedalt taastusravis, ortopeedias ning spordimeditsiinis. Seda kasutatakse enamasti krooniliste lihaste ning kõõluste probleemide, selja- ning kaelavalude korral. Kõige sagedasemad näidustused on: kukekannus, plantaarfastsiit, bursiit, valulik õlg, epikondüliit, alaseljavalud, Achillese kõõluse valud, patellaarne kõõlusvalu ning trigerpunktid.

Diadünaamika

Diadünaamika on sinusoidaalne madalsageduslik monofaasiline impulssvool sagedusega 50-100 Hz, mis on suunatud närvikoele, kus see aitab nõrgendada valuimpulsse.